/ / Svetlana Antipova - talentfulde basketballspiller

Antipova Svetlana er en talentfuld basketballspiller

Svetlana Antipova er en professionelen basketballspiller, der er kendt over hele verden. Denne forsvarer i sin karriere har vundet mange klub og internationale sejre. Hun gav et stort bidrag til udviklingen af ​​kvinders basketball i Rusland.

De første skridt i sport

Antipova Svetlana (derefter Zabolueva) blev født20. august 1966 i Mytishchi. Pigen var ikke forskellig fra hendes jævnaldrende med undtagelse af høje. Det var takket være ham, at hun begyndte at blive involveret i basketball i skolen. I barndommen drømte Svetlana om en karriere inden for kunstskøjteløb. Hun ville ride på isen i en elegant kjole. Men på den tid i hans hjemby var der ingen ispalads til kunstskøjteløb.

Måske er det til det bedre, for da voresLandet var ikke sådan en talentfuld forsvarer, som Svetlana Antipova. Atleten minder varmt om sin første træner Elena Mikhailovna Tarasova. Det var hun, der lærte Svetlana de grundlæggende tekniske teknikker i basketball og lærte pigen at arbejde hårdt.

Antipova Svetlana

Start en professionel karriere

På 13 år begyndte Svetlana at advokere for et hold fraMytischi. Talent Antipova var så indlysende, at det ved den første turnering blev noteret af eksperter fra mange basketballhold. Hun blev derefter en spiller i CSKA basketball team. Men for Sovjetunionens landshold, kaldede den daværende træner af landslaget Leonid Yachmenev ikke hende.

Først efter hans fratræden, den nye træner EugeneGomelsky begyndte at invitere denne begavede basketballspiller til landets hold. Antipova Svetlana var allerede i en ung alder kendt over hele landet. Hun opnåede denne succes takket være hendes arbejde. Ingen omstændigheder distraherer hende fra hendes favorit sport.

Svetlana Antipova

Taler på EM

Den første succes venter på Svetlana i 1989Europæiske mesterskab i varna I løbet af mesterskabet viste hun et konsekvent højt niveau af professionalisme. Men det bedste spil for atleten var den endelige kamp mod holdet fra Tjekkoslovakiet. I den sidste scorede hun 12 point og gav et stort bidrag til sejren hos vores hold på EM. Efter resultaterne af turneringen sluttede Svetlana Antipova sig til det symbolske hold.

Svetlana Antipova basketball

Pause i karriere og vende tilbage til professionel sport

Efter at have vundet den internationale turnering SvetlanaAntipova giftede basketballspiller Sergei Antipov. I 1990 havde parret en datter, Anastasia. Men snart brød ægteskabet op. Atleten flyttede hurtigt væk fra fødslen og vendte tilbage til professionel sport.

Ved European Championships var denne forsvarer den 5præstation i holdet. Svetlana holdt sin bedste kamp i finalen igen og fik 14 point. Vores hold slog det jugoslaviske hold med en score på 97:84. Efter denne begivenhed i landet begyndte hårde tider. Vanskelighederne ramte finansieringen af ​​sport. På OL i Barcelona spillede CIS-holdet et hvidt flag. Ingen forventede fra hendes store sejre. Semifinalen mod atleterne fra USA viste sig at være den hårdeste for kvindernes basketballhold. Alle eksperter i denne sport gav sejr til det amerikanske hold. Men på trods af dette vandt det russiske hold, og derefter trygt slog det kinesiske hold i finalen med en score på 76:66.

Svetlana Antipova (olympisk mester) isemifinalen mod USA brugte 28 minutter spilletid på banen. Denne succes i OL har været i minde om russiske basketball fans. Antipova efter den historiske sejr blev tildelt titlen Ærede Master of Sports.

Svetlana Antipova olympiske mester

Champion Team Breakup

Efter en succesrig Olympiad er det stærkeste holdbrød op. På det europæiske mesterskab holdt et år senere tog kvindens basketballhold kun syvende plads. Vores atleter blev lagt ud i hvert spil, men tabet af stærke spillere gjorde sig kendt.

I det russiske mesterskab var den klare favorit CSKA basketballholdet, hvor Svetlana Antipova spillede i lang tid. Dette Moskva hold vandt mesterskabet i Rusland fra 1992 til 1997.

Svetlana Antipova biografi

En mislykket Olympiad og et møde med en fremtidig mand

På Olympiaden afholdt i 1996, den berømteBasketballspiller Antipova spillede kun et spil. I kampen mod Japan led hun en ankelskade. Det russiske landshold i turneringen tog det 5. plads. Svetlana Antipova, basketball, som altid har været et spørgsmål om livet, mødte sin kærlighed i OL - Sergei Belova. På spillene i Atlanta coachede han mændens basketballag. Et år senere begyndte elskere at leve sammen.

Fortsættelse af karriere

Svetlana deltog i kvalifikationskampene påEM, hvor hendes hold tog andenpladsen og gik til den sidste turnering, som blev afholdt i Ungarn. Der tog vores kvinders basketballhold sjette plads og vinde kun 4 ud af 8 kampe. Ved EM i næste år udførte holdet sammen med Antipova med succes. I kvalifikationsturneringen vandt hun selvfølgelig førstepladsen i gruppen. Og i selve mesterskabet vandt vores internationale hold sølv, idet de kun tabte 2 kampe - begge de amerikanske kvinders landslag.

I mesterskabet i Rusland kvinders basketball team"CSKA" i 1999 blev bronzemedalje. Herefter flyttede Antipova til Dynamo-holdet. I samme år gik Belov til at uddanne Ural-Grade klubben. Fra 2006 til 2008 var han præsident for klubben. Svetlana gik også til Urals efter sin mand. De blev givet land der, og de byggede et hus. Sergey og Svetlana boede sammen i 17 gode år. På det 70. år af livet døde Sergei Belov.

Svetlana Antipova, hvis biografi blev dannetmed succes, i slutningen af ​​hans professionelle karriere tog op coaching. Denne forsvarer gav et stort bidrag til succesen af ​​kvinders basketball. Hun indtog for evigt historien om denne sport i Rusland.

Relaterede nyheder


Kommentarer (0)

Tilføj en kommentar